Razvijene zemlje se već neko vrijeme suočavaju sa problemom gojaznosti svog stanovništva. Jedan od mogućih razloga ovog negativnog trenda je značajna cjenovna razlika između ispravne i neispravne hrane. Naime, kada se mjeri prosječna cijena po kaloriji, zdrave namirnice su čak 10 puta skuplje od nezdravih! Ali, da li je to dugoročno…
Neupitno je kako je pravilna i uravnotežena prehrana nužna za očuvanje zdravlja. Međutim, mnogima je glavni argument kako je pravilna prehrana skupa i stoga nedostižna. Činjenica da dosada nisu napravljena opsežnija istraživanja koja bi potvrdila teoriju da je „zdrava“ prehrana skuplja, potaknula je grupu naučnika sa Zavoda za epidemiologiju s prestižnog Harvard School of Public Health, da se posvete tom problemu.
Rezultati analize pokazali su kako pravilniji način prehrane koji uključuje prehranu bogatu voćem, povrćem, orašastim plodovima je cjenovno skuplji u odnosu na prehranu bogatu npr. suhomesnatim proizvodima i mesnim prerađevinama, rafiniranim žitaricama, konzerviranim, gotovim proizvodima, zaslađenim napicima i slično. U prosjeku će po danu „zdrava“ prehrana koštati oko 3 KM više u odnosu na „nezdravu“ prehranu.
Poznato je kako nepravilna prehrana pridonosi razvoju pretilosti, a posljedično i hroničnih nezaraznih bolesti. Pravilnom prehranom možemo očuvati naše zdravlje, koje nema cijenu, stoga treba pomno razmisliti isplati li se štediti na „zdravijoj“ hrani.
Promišljenom kupovinom i planiranjem prehrane moguće je usmjeriti novac na nutritivno uravnotežene obroke. Npr. jaja, mahunarke, žitarice, neke vrste ribe su cjenovno prihvatljive, a nutritivno bogate namirnice. Situaciju je važno pogledati s više aspekata, te nikako ne bi trebali zaboraviti krajnji cilj, a to je očuvanje zdravlja.